Imieniny:

Stanisław Lipa Stanisław Lipa

Stanisław Lipa urodził się 15 września 1956 roku w Krasnymstawie. Do szkoły podstawowej uczęszczał w Siedliskach. Później ukończył szkołę zawodową przy WSK w Świdniku, gdzie zdobył zawód ślusarz mechanik. Po kilku latach pracy w WSK, w roku 1976, został powołany do zasadniczej służby wojskowej, która odbył w WSOWL w Zegrzu. W 1980 roku ożenił się i zamieszkał w miejscowości Stryjno Pierwsze. Ma żonę i dwóch synów.

Twórczością ludową zaczął się interesować od V klasy szkoły podstawowej, kiedy to na chmielakach w Krasnymstawie zachęcił go do tego znany aktor z Krzczonowa, Wojciech Siemion. Pierwsza wystruganą przez siebie figurkę sprzedał właśnie Siemionowi i od tamtej pory zaczęła się jego przygoda z twórczością. Pan Stanisław rzeźbi, zajmuje się także komponowaniem wieńców dożynkowych. Często wystawia swoje prace na wystawach, kiermaszach i konkursach. W 1997 r. zajął I miejsca w przeglądzie twórczości ludowej województwa chełmskiego zorganizowanym przez Krasnostawski Dom Kultury oraz Stowarzyszenie Twórczości Ludowej w Lublinie (w konkursie tym wystartowało ponad 30 rzeźbiarzy z całego woj. lubelskiego). Prace Pana Lipy prezentowane były także przez Telewizję Lublin i w prasie lokalnej. Kupują je kolekcjonerzy z kraju i zagranicy, m.in. z Niemiec, Francji, Włoch i Hiszpanii, a nawet przedstawiciele Polonii z Kanady i USA. Prace pana Lipy znajdują się też w prywatnej kolekcji w Rybczewicach.

Pan Stanisław rzeźbi również na zamówienie, współpracuje ze stolarzami, którzy wyrabiają stylowe meble. Prace naszego artysty można obejrzeć w kościele w Wygnanowicach (są tam dwie figurki Jezusa ukrzyżowanego, jedna z nich - naturalnej wielkości - umieszczona została na Krzyżu Misyjnym przed świątynią).

W tej chwili pan Lipa zajmuje się rolnictwem, jest plantatorem ziół, a wolnych chwilach, przeważnie zimą, rzeźbi. Udziela się także społecznie. Spotyka się z młodzieżą szkolną, którą chcę zachęcić do aktywności twórczej. Jest zadowolony z tego, co robi i dopóki pozwoli mu zdrowie, będzie rzeźbił, komponował wieńce dożynkowe i udzielał się społecznie.

Więcej informacji znajdziecie państwo na stronie internetowej www.rzezbalipa.pl

 

Niektóre prace Pana Stanisława:

 


Autor:Administrator
  • Ministerstwo Rozwoju Regionalnego
  • Szwajcarsko-Polski Program Współpracy
  • PROW
  • Ministerstwo Środowiska
  • Geoportal
  • Fundusze norweskie i EOG
Licznik odwiedzin: