Imieniny:

Asystent osobisty niepełnosprawnej Asystent osobisty niepełnosprawnej

W listopadzie 2022 r. Gmina Rybczewice złożyła wniosek w ramach resortowego programu Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej”. W związku z otrzymanymi środkami na realizację zadania ze środków państwowego funduszu celowego, w ramach Funduszu Solidarnościowego w wysokości  194 498,00 zł (całkowita wartość zadania wynosi 195 548,00 zł.) oraz podpisaną umową Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Rybczewicach od kwietnia 2023 r. rozpoczyna realizację programu. W ramach realizacji zadania GOPS w Rybczewicach zatrudni 7 asystentów osobistych, którzy spełniają wymogi zawarte w programie. Usługi asystenckie będą świadczone dla 8 uczestników programu. Głównym celem zadania jest zapewnienie dostępności do usług asystencji osobistej, tj. wsparcia w wykonywaniu codziennych czynności oraz funkcjonowaniu w życiu społecznym osób z niepełnosprawnościami uwzględniając ich potrzeby autonomii i minimalizując poziom alienacji społecznej.

 

Usługa asystenta osobistego osoby niepełnosprawnej dedykowana jest osobom z niepełnosprawnością posiadającym orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności (lub równoważne do ww. zgodnie z art. 5 i art. 62 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych) oraz dzieciom do 16 roku życia z orzeczeniem o niepełnosprawności łącznie ze wskazaniami konieczności stałej lub długotrwałej opieki lub pomocy innej osoby w związku ze znacznie ograniczoną możliwością samodzielnej egzystencji oraz konieczności stałego współudziału na co dzień opiekuna dziecka w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji.

 

Usługi asystenta w 2023 roku polegają w szczególności na pomocy w:

 - wykonywaniu przez uczestnika czynności dnia codziennego,

- wyjściu, powrocie lub dojazdach z uczestnikiem w wybrane przez niego miejsca,

- załatwianiu spraw urzędowych,

- korzystaniu z dóbr kultury (np. muzeum, teatr, kino, galerie sztuki, wystawy),

- zaprowadzaniu i odbieraniu dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności do/z placówki oświatowej.

 

Realizacja zadania umożliwi osobom z niepełnosprawnościami korzystanie z prawa do niezależnego życia, ogranicza skutki niepełnosprawności, stymuluje osoby z niepełnosprawnością do podejmowania aktywności. W szczególności dotyczy to tworzenia warunków sprzyjających korzystaniu przez osoby z niepełnoprawnościami z różnorodnych usług świadczonych na poziomie lokalnej społeczności rozrywkowych, sportowych, z uwzględnieniem szczególnych wymagań i potrzeb wynikających ze specyfiki stanu zdrowia.

 

 

 

 

 

  • Ministerstwo Rozwoju Regionalnego
  • Szwajcarsko-Polski Program Współpracy
  • PROW
  • Ministerstwo Środowiska
  • Geoportal
  • Fundusze norweskie i EOG
Licznik odwiedzin: