Imieniny:

TĘŻNIA SOLANKOWA W GMINIE RYBCZEWICE JUŻ OTWARTA💪🎀 TĘŻNIA SOLANKOWA W GMINIE RYBCZEWICE JUŻ OTWARTA💪🎀

 
▶️Jest darmowa i dla wszystkich, którzy chcą skorzystać z jej aspektów zdrowotnych. To jeden z nielicznych tego typu ogólnodostępny obiekt w województwie lubelskim i powiecie świdnickim
  
✅Obiekt powstał dzięki realizacji projektu pod nazwą "Kształtowanie przestrzeni publicznej w gminie Rybczewice poprzez wykonanie tężni solankowej oraz placu na zajęcia artystyczne".
 
✅Celem projektu jest podniesienie atrakcyjności przestrzeni publicznej oraz rozwój potencjału obszaru wiejskiego poprzez wykonanie tężni solankowej i utwardzonego placu na cele artystyczne w gminie Rybczewice.
 
✅Tężnia solankowa otwarta została na początku maja na skwerze przy Zespole Dworsko-Parkowym w Rybczewicach. Wytwarzany przez nią mikroklimat jest zbliżony do tego nad morzem. Spacer wokół tężni stanowi okazję do wdychania korzystnego dla zdrowia jodu. Godzinny spacer przy tężni solankowej dostarcza organizmowi dawkę jodu, która odpowiada trzem dniom spędzonym nad morzem. Tego rodzaju wzbogacone powietrze jest szczególnie wskazane dla osób w czasie rekonwalescencji po ostrej chorobie, dla palaczy, osób pracujących w znacznym zapyleniu i wysokiej temperaturze. Pozytywny wpływ odczują również osoby na co dzień pracujące głosem.
 
➡️Tężnia z pewnością zachęci mieszkańców gminy, gmin sąsiednich i turystów do skorzystania z dobrodziejstwa solnego mikroklimatu. Wszyscy goście odwiedzając naszą gminę będą mogli odkryć jej walory przyrodnicze i historyczne, co będzie miało pośredni wpływ na rozwój gminy jako miejsca atrakcyjnego turystycznie. Polacy co raz częściej wybierają takie miejsca nie tylko na długi wypoczynek, ale przede wszystkim na weekendy. Serdecznie zapraszamy. – mówi Wójt Gminy Rybczewice Elzbieta Masicz.
 
➡️Już po kilku dniach od oddania tężni do użytku widzimy olbrzymie zainteresowanie obiektem, co nas bardzo cieszy i potwierdza fakt, że trzyletni wysiłek podjęty do jej powstania przyniesie korzyści dla mieszkańców i turystów – dodaje wójt gminy.
 
✅Pomysł budowy tężni powstał dawno, a gmina Rybczewice już w maju 2019 roku otrzymała dotację na realizację tego projektu. Pierwsze konsultacje społeczne dotyczące realizacji projektu w postaci ankiety odbyły się od 7 do 21 października 2020 r. 80,34 % osób biorących udział w ankiecie opowiedziało się za budową tężni.
 
✅Odbiór techniczny i oddanie do użytku nastąpiło pod koniec kwietnia 2022r.
 
✅Inwestycja zrealizowana została w ramach Program Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020. Działanie „Podstawowe usługi i odnowa wsi na obszarach wiejskich”
 
✅Operacje typu „Kształtowanie przestrzeni publicznej”.
 
▶️Pierwsze wiosenne promienie słońca zachęcają do spacerów, a my zachęcamy do skorzystania z leczniczych właściwości naszej tężni solankowej.
 
 
Zapraszamy‼️😃
 
 
 
  
  
   
 

 

 

Autor:Administrator
  • Ministerstwo Rozwoju Regionalnego
  • Szwajcarsko-Polski Program Współpracy
  • PROW
  • Ministerstwo Środowiska
  • Geoportal
  • Fundusze norweskie i EOG
Licznik odwiedzin: