Imieniny:

POŚWIĘCENIE KRZYŻA NA CMENTARZU W IZDEBNIE POŚWIĘCENIE KRZYŻA NA CMENTARZU W IZDEBNIE

    W sobotę 12 września 2020 roku o godzinie 15:00 w miejscowości Izdebno Gmina Rybczewice odbyło się uroczyste poświęcenie krzyża i odsłonięcie obelisku na cmentarzu wojennym z czasów I wojny światowej upamiętniających żołnierzy armii austro-węgierskiej, niemieckiej i rosyjskiej.

 

    Organizatorem wydarzenia było Stowarzyszenie „Michalec 1864” na czele z Panem Wiesławem Antoniakiem.

 

    W obchodach udział wzięli: Poseł na Sejm RP Pani Teresa Hałas, Proboszcz parafii Wygnanowice ks. Jacek Zaręba, Wójt gminy Rybczewice Pani Elżbieta Masicz, Sekretarz gminy Pani Renata Trała, Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Krasnystaw Pan Mirosław Księżuk, przedstawiciele KŁ nr 67 „Krogulec” Stanisław Ostański i Grzegorz Pietraś, sołtysi wsi Izdebno i Izdebno-Kolonia, radni, nauczyciele i uczniowie z ZSO w Rybczewicach, zaproszeni goście, a także mieszkańcy gminy Rybczewice oraz miejscowości sąsiednich m.in. Marysina i Ksawerówki.

 

    Proboszcz parafii Wygnanowice ks. Jacek Zaręba poświęcił ustawiony krzyż. Następnie wszyscy odmówili krótką modlitwę za wszystkich poległych w walkach. Złożono kwiaty i zapalono znicze jako symbol pamięci.

 

    Po części oficjalnej wywiązała się dyskusja, mieszkańcy przywoływali wspomnienia rodzinne i historie o walkach jakie miały tutaj miejsce. Młodzież miała okazję dowiedzieć się więcej o genezie powstania cmentarza, a starsi pamiętający okres wojenny do podzielenia się opowieściami, o których już zapomniano.

 

    Jak wspomniała Pani Poseł, w tym miejscu polegli nie tylko żołnierze armii wskazanych na tablicy, polegli również Ci, którzy siłą zostali wcieleni w jej szeregi, którzy widzieli bezsens w toczonych walkach, a pomimo to musieli opuścić bliskich. Rodziny zabranych żołnierzy, którzy pochodzili z terenu naszej gminy i gmin sąsiednich nie widzieli gdzie znajdują się ich mężowie, synowie czy kuzyni. Zostali oni pochowali w mogiłach zbiorowych „kopcach”, dlatego dzisiaj oddajemy cześć im wszystkim.

 

    Z opowieści mieszkańca Izdebna dowiedzieliśmy się, że w okolicy cmentarza widywana była starsza Pani, która pielęgnowała mały nagrobek i zapalała znicz. Niestety od ubiegłego roku grób został zapomniany - starszej Pani nikt już nie widuje. Możemy przypuszczać, że odwiedzała ona kogoś bliskiego jej sercu.

 

    Dziękujemy wszystkim serdecznie za przybycie w sobotnie popołudnie na teren cmentarza wojennego. Mamy nadzieję, że kolejne wspólne działania gminy Rybczewice i Stowarzyszenia „Michalec 1864” będą okazją do ponownych spotkań pokoleniowych.

 

 

Pełną galerię zdjęć możecie Państwo zobaczyć na naszym facebooku

 

 

 

 

Autor:M.K.
  • Ministerstwo Rozwoju Regionalnego
  • Szwajcarsko-Polski Program Współpracy
  • PROW
  • Ministerstwo Środowiska
  • Geoportal
  • Fundusze norweskie i EOG
Licznik odwiedzin: