Imieniny:

Informacja dla hodowców drobiu Informacja dla hodowców drobiu

W związku z  wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) u dzikich ptaków na terytorium województwa zachodniopomorskiego oraz mając na uwadze możliwość rozprzestrzenienia choroby, Z-ca Powiatowego Lekarz Weterynarii w Świdniku przekazuje następujące informacje i zalecenia:
 

  1. Wirus HPAI/H5N8 został prawdopodobnie przeniesiony do Polski przez dzikie ptaki migrujące.
  2. Wysoce zjadliwa grypa ptaków jest chorobą wirusową zakaźną i zaraźliwą.
  3. Choroba może przebiegać z bardzo dużą śmiertelnością nawet do 100%. Występują objawy nerwowe, zasinienie grzebienia, obrzęk tkanki podskórnej głowy, wybroczynowość, duszność, biegunka, gwałtowne spadki nieśności. Możliwy jest również przebieg bezobjawowy.
  4. Zakażenie następuje przez kontakt z zakażonymi ptakami dzikimi, zakażonym drobiem oraz przez paszę, wodę, ściółkę, sprzęt, samochody, personel.
  5. Wrażliwe na zachorowanie są kury, indyki, kaczki, gęsi, gołębie a także ptaki ozdobne (hodowane w zamknięciu), dzikie wolnożyjące w tym ptaki wodne.
  6. Zaleca się szczególną ostrożność i wzmożony nadzór właścicielski  w gospodarstwach zlokalizowanych w pobliżu zbiorników wodnych.
  7. Właściciele drobiu muszą pamiętać, że przy braku bioasekuracji wszystkie osoby wizytujące gospodarstwo, w tym obsługa i hodowcy mogą przenieść chorobę.
  8. Zaleca się więc w ramach bioasekuracji wyłożenie na stałe mat dezynfekcyjnych nasączonych środkiem dezynfekcyjnym, przed wjazdami i wyjazdami na tereny posesji gdzie znajdują się ptaki oraz wejściami i wyjściami do kurników.
  9. W przypadku zaobserwowania u drobiu niepokojących objawów, mogących sugerować wystąpienie w stadzie choroby zakaźnej, należy niezwłocznie powiadomić Inspekcję Weterynaryjną bądź lekarza weterynarii zajmującego się stadem.
  10. Potencjał zoonotyczny jest bardzo niski, wskazana jest standardowa, rutynowa ostrożność, szczególnie u osób mających kontakt z drobiem i ptakami dzikimi. Zaleca się stosowanie rutynowych zasad higieny, unikanie bezpośredniego kontaktu    z chorym drobiem oraz padłym ptactwem dzikim oraz przedmiotami, na których znajdują się ślady ptasich odchodów.

 

Z-ca  Powiatowego Lekarza Weterynarii

w Świdniku

Autor:Administrator
  • Ministerstwo Rozwoju Regionalnego
  • Szwajcarsko-Polski Program Współpracy
  • PROW
  • Ministerstwo Środowiska
  • Geoportal
  • Fundusze norweskie i EOG
Licznik odwiedzin: